Στο πλαίσιο του προγράμματος, «Θέλεις να γνωριστούμε και να μάθουμε την ιστορία της πόλης μας;», τμήμα της Α’ Γυμνασίου έχει διαδικτυακή επικοινωνία με τμήμα αντίστοιχης τάξης του Collegios Franciscanos, La Purisima  Y San Antonio στη Zaragoza της Ισπανίας.

Οι μαθητές δημιούργησαν ομάδες των 2 ή 4 ατόμων και έφτιαξαν πολυτροπικά κείμενα , παρουσιάζοντας τα Ελληνιστικά – Ρωμαϊκά ιστορικά μνημεία παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς αναγνωρισμένα από την UNESCO , της πόλης τους, με γραπτά κείμενα και  φωνητική αφήγηση σε 2 γλώσσες , Αγγλικά και τη μητρική τους Ελληνικά – Ισπανικά.

Οι παρουσιάσεις  Powerpoints μέσω email προωθήθηκαν στο άλλο σχολείο με στόχο την πολιτιστική και ιστορική προβολή των 2 χωρών.

Πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στον Ιερό βράχο της Ακρόπολης και περιήγηση – ξενάγηση στα Ιστορικά Μνημεία της Αθήνας όπου οι μαθητές παρουσίασαν οι ίδιοι, με κείμενα που είχαν προετοιμάσει, την ξενάγηση στους συμμαθητές τους .

Υπεύθυνες Προγράμματος

κ. Καρανίκα Ευδοξία ΠΕ06